Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Kulturminister Amanda Lind.
Kulturminister Amanda Lind. (Jonas Ekströmer/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Guldbaggegalan 2020

Amanda Lind: Mitt jobb är inte att ta del av kultur

Av Mimmi Nilsson
Publicerad: 28 jan. 2020
ANNONS

Kulturminister Amanda Lind (MP) slår ifrån sig kritiken om att hon inte hade sett någon av de filmer som var nominerade till Guldbaggen.

– Mitt jobb som kulturminister är inte primärt att titta på film eller ta del av kultur, säger hon till Kulturnytt i P1.

Kulturministern menar att hon ändå tar del av mycket svensk film och säger att det är tråkigt att hennes uttalande om de nominerade Guldbagge-filmerna har blivit ett slagträ i filmdebatten.

ANNONS
Lind har besökt Göteborgs filmfestival där hon sett invigningsfilmen ”Psykos i Stockholm”
radio+text · Sveriges Radio
Amanda Lind: ”Jag har inte sett någon av de nominerade filmerna”
tv · Expressen
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Guldbaggegalan 2020Amanda LindMiljöpartietFilm & tvPolitikKulturpolitik

Ledare: Gör svensk film utan politiska pekpinnar

Förintelsens minnesdag, behovet av folkomröstningar och svensk filmindustri är några av de ämnen som lyfts på Sveriges lokala ledarsidor i dag. Nedan har Omni samlat fyra av dagens mest intressanta ledartexter.

27 januari 2020, 14.11
Kulturminister Amanda Lind.

”Herregud, ministern har inte ens sett EN ENDA film”

Det går inte bra för svensk film, skriver Aftonbladets krönikör Karolina Fjellborg efter gårdagens Guldbaggegala. Få ser svensk film och stämningen i branschen är låg, menar hon.

21 januari 2020, 10.43
Amanda Lind, Pella Kågerman och Hugo Lilja, Levan Akin och programledaren Emma Molin.

Lasse Åberg fick ta emot hedersbagge på galan

På årets Guldbaggegala fick Lasse Åberg ta emot en hedersbagge för lång och trogen tjänst inom svensk film. Han är mest känd för sina roller som Stig-Helmer Olsson i ”Sällskapsresan”-filmerna och som Trazan i tv-serien ”Trazan & Barnane”.

20 januari 2020, 22.27
Lasse Åberg med sin hedersbagge.