Hem
Fed-chefen Jerome Powell (Kevin Wolf / AP)

Amerikanska Fed höjer styrräntan med 0,75 procentenheter

Federval Reserve höjer som väntat styrräntan med 0,75 procentenheter till intervallet 2,25 och 2,50 procent. Centralbankens ledamöter var eniga om beslutet.

Det är andra månaden i rad som Fed slår till med en höjning på 75 punkter för att få bukt med den skenande inflationen.

Beslutet motiveras med att inflationen fortsatt är förhöjd, med högre energipriser och bredare pristryck. Sysselsättningstillväxten beskrivs vidare som ”robust”, trots att de senaste indikatorerna på konsumtion och produktion har dämpats.

Så får du bästa ekonomibevakningen:

Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp. Omni Ekonomi hjälper dig att navigera i den just nu turbulenta ekonomiska verkligheten – med nyheter, analyser och handfasta råd kring din privatekonomi. I sommar får du testa Omni Ekonomi i tre månader för 99 kronor. Erbjudandet gäller även dig som har testat Omni Ekonomi tidigare.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen