Hem
(TT)

Analys: ”Koalitionspusslet startar omgående”

Inget av blocken ser ut att få egen majoritet i det spanska parlamentet. När över 90 procent av rösterna räknats såg det regerande högerpartiet Partido Popular, PP, ut att ha rasat från 185 mandat till 120 mandat – och därmed tappat sin absoluta majoritet.
Socialdemokraterna i PSOE får runt 95 platser och vänsterradikala Podemos runt 70.
Resultatet öppnar upp för flera möjliga koalitioner. En av dem är att PP lierar sig med det höger-liberala uppstickarpartiet Ciudadanos. Det skriver SvD:s utrikesreporter Teresa Küchler och konstaterar att PP då behöver anpassa sig ”efter en helt ny, ung och urban väljarkrets”.
Det kan leda till intressanta krockar, menar hon.
Dagens Nyheters Nathan Schachar skriver att det går att pussla ihop en rad koalitioner på basis av den mandatfördelning som vallokalsundersökningarna pekade på.
”Men de är alla så krångliga och så osannolika att vissa bedömare redan talar om ett nyval redan i vår.”

Bakgrund

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen