Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Statsminister Ulf Kristersson (M) under intervju med SVT i Almedalen.
Statsminister Ulf Kristersson (M) under intervju med SVT i Almedalen. (Anders Wiklund/TT)
Almedalen • Röster om M:s halvdag 2023

Analys: Kristerssons nya taktik mot våldet överraskar

Av Ebba Örn
Publicerad: 28 juni 2023. Uppdaterad: 28 juni 2023
ANNONS

Var det en ”ny” Ulf Kristersson som dök upp i SVT:s Morgonstudion i morse? Kanske något, menar SVT:s politikreporter Karolina Skoglund. Hon överraskas av att statsministern vill se förebyggande insatser för att få bukt med de många skjutningar och sprängningar som sker runt om i landet.

– Det är vi kanske inte jättevana att höra utan det handlar ofta om hårdare tag i form av dubbla straff, visitationszoner och så vidare. Så det var kanske en lite annorlunda Ulf Kristersson vi fick se här, säger Skoglund.

Statminister Ulf Kristersson gästade under morgonen även P1 Morgon. SR:s inrikespolitiske kommentator Fredrik Furtenbach konstaterar att regeringen inte lyckats leverera på vallöften om visitationszoner, dubbla straff för gängkriminella och anonyma vittnen – en fråga som Kristersson helt duckade i intervjun.

Trots det har M fortsatt stort förtroende hos väljarna i frågor som rör lag och ordning, säger Furtenbach.

– Men drar det här ut på tiden – och det kan det mycket väl göra – då tror jag absolut att det kan slå mot regeringen för då slår det nog mot vilken regering som helst, säger han.

ANNONS
Här kan du lyssna på P1 Morgon
radio · Sveriges Radio
Här kan du se Morgonstudion
tv · Sveriges Television
Här kan du följa Kristerssons tal 11.00
Annons
Betalar du för mycket för elen? Jämför och teckna elavtal för lägenhet och villa
E.ON
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
AlmedalenRöster om M:s halvdag 2023PolitikUlf KristerssonModeraternaFredrik Furtenbach

S-kritik mot Kristerssons utspel: ”Bara kvinnan som ska bestämma”

Kvinnor i utanförskapsområden borde uppmuntras att skaffa jobb i stället för fler barn, menar statsminister Ulf Kristersson. Men att politiskt styra hur många barn en kvinna skaffar är helt fel väg att gå, säger S-ledaren Magdalena Andersson till Expressen.

30 juni 2023, 08.18
Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson.

Analys: Budgetsatsning på välfärd är ett svar på S-kritik

Ulf Kristersson (M) ägnade första halvan av sitt Almedal till att räkna upp saker som regeringen åstadkommit. Och han lade en rejäl stund på kriminal- och migrationspolitik. Det konstaterar Ekots politiska kommentator Fredrik Furtenbach i radions direktsändning.

28 juni 2023, 11.49
Statsminister Ulf Kristersson (M).

S-toppen till Kristersson: ”Sälj ditt sommarhus”

M-ledaren Ulf Kristersson borde ”så fort som möjligt” sälja sin andel av sommarhuset utanför Strängnäs. Det kräver Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, skriver Aftonbladet.

28 juni 2023, 09.52
Ulf Kristersson (M) och Tobias Baudin (S).