Analyser: Andersson är C:s kandidat – oavsett vad Thand Ringqvist säger
Att Elisabeth Thand Ringqvist inte vill säga vem hon ser som Centerpartiets statsministerkandidat kan bli farligt för partiet. Det säger Sveriges Radios inrikespolitiska kommentator Fredrik Furtenbach till Ekot.
Enligt Furtenbach finns det flera problem med att Thand Ringqvist ger vaga besked. Ett av dem är att väljarna inte vet vad de får genom att rösta på C. Furtenbach tror inte att partiet kan ducka regeringsfrågan särskilt länge.
– C kommer jagas av både motståndare och journalister om man är så vag, säger han.
Expressens Viktor Barth-Kron skriver en analys på samma tema. Om Centerpartiet håller fast vid sitt tvärnej till SD finns det rent matematiskt bara ett regeringsalternativ – och det är en regering med Socialdemokraterna, skriver han.
”Därför är Magdalena Andersson Centerpartiets statsministerkandidat. Oavsett om C tänker säga det före valet eller efter.”