Hem
Oljepriserna handlades volatilt under Gulfkriget på 90-talet. (DAVID LONGSTREATH / AP)

Analys: Ingen energikris än – kan bli mer smärtsamt

Ett värsta scenario för världens ekonomi är att Hormuzsundet förblir blockerat i flera månader. Då kan man räkna med ett underskott på 2 miljoner fat olja per dag. Det skriver FT:s Camilla Palladino.

Hon pekar på statistik från Stifel, som visade att ett liknande underskott fanns mellan 2007 och 2009.

”Oljepriset nådde då en topp på 147 dollar per fat, motsvarande 222 dollar i dagens penningvärde”, skriver hon.

Bloombergs Javier Blas skriver att en energikris är en verklig risk men att ”vi inte är där än”.

Han menar att kriget än så länge bara påverkar naturgas och olja.

”Risken är förstås att konflikten fortsätter, intensifieras och sprider sig till kol och el. Då kan situationen bli betydligt mer smärtsam. Det kan också utvecklas till en verklig energikris – men bara i ett värsta scenario.”

Om sundet inte öppnas och oljeproducenternas länder attackerar varandras anläggningar i regionen kan ”oljepriset sannolikt stiga långt över 100 dollar”, fortsätter han.

Läs även

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen