Analytiker: Iphone 8 kan försenas till 2018
Flera analytiker har hävdat att Iphone 8 – det vill säga den flaggskepps-smartphone som Apple tidigare förväntats släppa i höst – kan bli kraftigt försenad. Och nu hävdar analytiker vid Deutsche Bank att telefonen kan försenas ända till 2018.
På sistone har obekräftade uppgifter om både tekniska utmaningar och komponentbrist hos Apples underleverantörer skvallrat om en försening. Och även den ofta välunderrättade KGI Securities-analytikern Ming-chi Kuo har flaggat för kraftiga förseningar, om än inte av den magnitud som Deutsche Bank nu tror att det kan handla om. Iphone 7S och 7S Plus ska inte omfattas av förseningarna, enligt uppgifterna.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen