Magdalena Andersson och krögaren PG Nilsson.

Andersson: Krogbranschen har för få fasta jobb

Restaurangbranschen lider av kompetens- och personalbrist när Sverige öppnar upp. Problemet beror på att det är en bransch med få fasta anställningar, menar finansminister Magdalena Andersson (S).

– Det är inte alltid så lätt att locka tillbaka folk eftersom det är en bransch med få fasta anställningar. Själv är jag för trygga anställningar, säger hon enligt Direkt.

Nu hoppas Andersson att det blir en diskussion i branschen ”om det är rätt att ha så hög andel av arbetskraften i tillfälliga anställningar”.

Läs också

Erbjudande: Läs Omni Ekonomi gratis hela sommaren

Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis populära systerapp för affärsläsare. Omni Ekonomi ger Sveriges bästa bevakning av börs-, bolags- och marknadsnyheter. Omnis läsare erbjuds nu att läsa Omni Ekonomi gratis över hela sommaren (två månader, värde 318 kronor). Erbjudandet är helt utan förpliktelser, det blir ingen automatisk förlängning och du behöver inte ange något kreditkortsnummer.

Erbjudandet gäller endast dig som inte har nyttjat prova-på-erbjudande från Omni Ekonomi tidigare.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen