Finansminister Magdalena Andersson (S) och vice finansminister Per Bolund (MP). (HENRIK MONTGOMERY / TT / TT NYHETSBYRÅN)

AP-fonderna vinnare på chockhöjda elnätspriser

Räkningarna blev saftigare för 900 000 hushåll med Fortums elnät. Nu avslöjar SVT Nyheter att AP-fonderna tjänar storkovan på de kritiserade prishöjningarna. Första och Tredje AP-fonderna är nämligen nya storägare i Fortums elnät.
– Jag tycker att det är bra om svenskt pensionskapital kan investeras i svensk infrastruktur, säger finansmarknadsminster Per Bolund (MP), som också är ansvarig minister för AP-fonderna, till SVT.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen