Argentinas inflationshopp: Inför 20 000-pesosedlar
I ett försök att minska antalet sedlar som krävs när gemene argentinare ska handla, har landet för avsikt att trycka sedlar med valörerna 10 000 och 20 000 peso. Det skriver Bloomberg.
I december klockade inflationstakten i landet in på strax över 211 procent på årsbasis. Det har lett till att argentinarna i vissa fall måste släpa med sig hela väskor fulla med kontanter när de ska handla.
Landets nyvalde president Javier Milei beslutade att devalvera peson med 54 procent i december, vilket har satt valutan under ny press, enligt nyhetsbyrån.
Tidigare i veckan kostade en amerikansk dollar 815 pesos. Centralbanken har för avsikt att låta kursen falla med 2 procent per månad.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen