Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(JESSICA GOW / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Inrikes

Åtta av tio lärare funderar på att sluta

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 10 dec. 2015
ANNONS

I en enkät från Lärarnas riksförbunds tidning Skolvärlden svarar 78 procent av de 1 100 tillfrågade lärarna att de ofta eller ibland funderat på att sluta.
I enkäten svarar även 68 procent att deras arbetsbörda påverkar elevernas resultat negativt. Bo Jansson, ordförande i Lärarnas riksförbund säger att de åtgärder som tagits till med bland annat färre nationella prov är bra men att mer måste till för att få ned den del av arbetsbördan som inte har tydlig koppling till undervisningen.
– Den administrativa bördan låter så allmänt – vad det egentligen handlar om är att lärarna inte kan göra allt i skolan. Vi måste ha andra specialister: kuratorer, skolsköterskor, skolpsykologer och speciallärare, säger Jansson till Skolvärlden.

ANNONS
Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP): oroväckande
skolvarlden.se
Skolvärldens stressenkät
grafik · skolvarlden.se
54 procent menar att de inte har tid att ge eleverna tillräckligt med stöd
TT
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Bo JanssonLärarnas riksförbundSkola & utbildningUtbildningspolitikPolitikGustav Fridolin