Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Alice Bah Kuhnke (MP).
Alice Bah Kuhnke (MP). (Maja Suslin/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Debatten om rösträtten

Bah Kuhnke: Dagens unga mer rustade att ta ansvar

Av Nina Bos
Publicerad: 6 jan. 2016
ANNONS

Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) säger till TT att förslaget om att sänka rösträtten från 18 år till 16 år inte är någon främmande tanke för henne.
– När jag var myndighetschef gjorde vi regelbundet attitydundersökningar som visade att unga i dag är mer engagerade och har kunskap som gör dem rustade för att ta ansvar.
Miljöpartiet har sedan länge stått bakom en sänkning av åldersgränsen vid rösträtt i riksdags- och kommunalval, skriver TT.
Henrik Oscarsson, statsvetare vid Göteborgs universitet, säger till Expressen att stödet för att sänka åldersgränsen historiskt sett har varit låg.
– Det har mätts vid fem olika tillfällen och det finns en kompakt majoritet mot att sänka rösträtten, säger han.

ANNONS
Statsvetare: ”Det finns en kompakt majoritet mot att sänka rösträtten”
Expressen
Bah Kuhnke: ”En fråga som engagerat mig under lång tid”
TT
Förslaget: 16-åringar ska få rösta
bakgrund · Expressen
bakgrund
 
Rösträtt
Wikipedia (sv)
Rösträtt är rättigheten att rösta i allmänna politiska val. Med allmän rösträtt menar man att alla medborgare i en stat eller medlemmar i en kommun har rätt att rösta, om de nått en viss ålder. Valmanskår är en beteckning för kollektivet av samtliga personer som har rösträtt i ett visst politiskt val.
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Debatten om rösträttenAlice Bah KuhnkeMiljöpartietGöteborgs universitetPolitik

”Sänk rösträttsåldern till 16 i lokala val”

Från och med nästa val bör rösträttsåldern i kommunval sänkas till 16, och den som fyller 18 samma år bör få rösta i riksdagsvalet. Det skriver Rädda barnen på DN Debatt.

17 augusti 2022, 00.39
Valurna.

MP: Sänk åldersgränsen för att rösta till 16 år

Fyra miljöpartister, däribland kultur- och demokratiminister Amanda Lind, skriver på DN Debatt att det är dags att sänka rösträttsgränsen till 16 år.

3 november 2021, 22.24
Illustrationsbild.

Wästberg: Låt 16-åringar rösta i vissa kommuner

Att Sverige har riksdagsval och kommunval samtidigt gör att vi är den demokrati i världen som har längst mellan valen. Det här gör att snittåldern på förstagångsröstarna är drygt 20 år. Om vi istället skulle sänka rösträttsåldern till 16 år så skulle snittåldern bli drygt 18 år. Det skriver demokratiutredaren Olle Wästberg på DN Debatt.

18 september 2021, 21.22
Illustrationsbild.

”Sänk rösträttsåldern till 16 år i utvalda kommuner”

Intresset för politik bland unga i Sverige ökar, samtidigt som de vill ha mer transparenta beslutsprocesser. Unga vill också delta i planering och diskussion om saker som rör deras vardag – men färre kommuner och regioner för dialog med dem när beslut ska fattas än för fem år sedan. Det skriver Lena Nyberg, generaldirektör för Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, på NTW:s debattsida.

23 januari 2020, 17.54
Illustrationsbild.