Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Paradisstrand på Bahamas/ostmackan som besökarna bjöds på.
Paradisstrand på Bahamas/ostmackan som besökarna bjöds på. (TT/Twitter)
Fiaskofestivalen på Bahamas

Betalade 100 000 kronor för öfestival – fick mardröm

Av Sebastian Hagberg
Publicerad: 29 apr. 2017
ANNONS

Det utlovades bra musik, paradisstränder och festmåltider som tillagats av gourmetkockar. Men flera av besökarna på musikfestivalen Fyre Festival på Bahamas fick inte direkt valuta för de motsvarande 105 000 kronor som de dyraste biljetterna kostade.

När de förväntansfulla besökarna anlände var villorna på privatstränderna utbytta mot halvfärdiga tältbyggen, skriver CNN. Ledsna ostmackor hade ersatt gourmetmiddagen. Huvudakten Blink-182 hade ställt in. Och ölen var slut.

”Fyre Festival är en total katastrof. Stort kaos. Ingen organisation. Ingen vet vart de ska gå. Det finns inga villor, bara ett katastrofalt tältläger”, skriver besökaren William N. Finley IV på Twitter.

Arrangörerna har nu bett om ursäkt och har lovat att betala tillbaka entréavgiften till besökarna.

ANNONS
William N. Finley IV:s tweet
Twitter
Upplevelsen beskrivs som ”Rich kids of Instagram möter Hunger Games”
www.telegraph.co.uk
Rapparen Ja Rule är en av arrangörerna
CNN
Besvikna besökare har lovats VIP-biljetter till 2018:s festival
BBC

Se reklamfilmen för Fyre Festival

Annons
30% rabatt på två nätter hos Elite Hotels — ankomst torsdag eller fredag, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Fiaskofestivalen på BahamasBlink-182BahamasLatinamerikaMusik

Ny version av skandalfestivalen Fyre ställs in

Bara två månader innan det planerade startdatumet skjuts festivalen Fyre Festival 2 upp på obestämd tid. Det rapporterar ABC News.

17 april 2025, 09.40
Billy McFarland lämnar domstolen i samband med rättegången mot honom 2017.

Skandalfestivalen tillbaka: ”Stora planer för Fyre 2”

Den utskällda karibiska lyxfestivalen Fyre Festival är tillbaka med en mexikansk upplaga, rapporterar The Guardian. Inga artister har ännu bekräftats men biljetter finns att köpa för upp till 1,1 miljoner dollar, 11,6 miljoner kronor.

25 februari 2025, 16.28
McFarland/ Fyre Festival

100 biljetter sålda till nya Fyre – men inget datum

Trots att den nya upplagan av floppen Fyre Festival varken har datum, artister eller festivalområde spikat har de hundra första biljetterna sålt slut i veckan. Det säger grundaren Billy McFarland till NME.

27 augusti 2023, 10.30
Billy McFarland. 2018.

Fyre Festival-grundaren släppt – gör ny festival

Den utskällda karibiska lyxfestivalen Fyre Festival ser ut att komma tillbaka – trots att den beskrivits som ”det största fiaskot på ett decennium” och grundaren fick fängelse.

9 maj 2023, 09.51
McFarland/ostmackan som besökarna bjöds på.