Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Emma Watsons jämställdhetstal

Bildt stöttar Watson – favoritmarkerades

Av Oscar Nelson
Publicerad: 26 sep. 2014
ANNONS

Carl Bildt har twittrat en bild på sig själv där han visar sitt stöd för Emma Watson och FN:s jämställdhetsprojekt ”He for she”, som syftar till att få män att engagera sig mer i jämställdhetsfrågor.
”Naturligt att vara en del i #heforshe-kampanjen här med”, twittrar den avgående utrikesministern.
Bilden har fått stor spridning i sociala medier och har även favoritmarkerats av Emma Watson själv.

ANNONS
Emma Watson uppmärksammade kampanjen i ett hyllat tal
Dagens Nyheter
Många kända män har stöttat Emma Watson
Dagens Nyheter
#he for she
Twitter

Se Emma Watsons hyllade tal i FN

Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Emma Watsons jämställdhetstalEmma WatsonCarl BildtModeraternaPolitikFN, Förenta nationernaJämställdhet

”Hatar allt med det här utom Emma Watson”

”Hur är det möjligt att någon, år 2014, ska behöva hålla ett tal för att förklara att feminism inte är synonymt med manshat?”. Det undrar DN:s krönikör Hanna Fahl, som skriver att hon hatar alla delar av historien om Emma Watsons hyllade tal till FN - förutom Emma Watson. Hon skriver att jämställdhetsdebatten har tvingats ner på en dagisnivå. Och för att göra situationen ännu värre hotades Watson med läckta nakenbilder i en kupp iscensatt av en ”social media marketing enterprise”. ”Hela härvan är som ett perfekt Venndiagram över avskyvärda saker: pr:ifieringen av samhället, misogyni, kändiskult och den 'Groundhog day'-känsla som (stora delar av) den feministiska rörelsen känner varje morgon när den vaknar och måste prata om 'manshat'”

27 september 2014, 07.29

Hot om läckta nakenbilder var pr-kupp för censur

Emma Watsons lika uppmärksammade som hyllade jämställdhetstal i FN följdes av hot i flera olika former. Bland annat lovade sajten EmmaYouAreNext.com att släppa nakenbilder på Watson vid ett visst klockslag. Men det har nu visat sig vara fejk – istället för avklädda bilder på skådespelerskan omdirigerades läsarna till ett öppet brev riktat till USA:s president Barack Obama, rapporterar Mashable. I brevet kräver företrädare för flera amerikanska kändisar att forumet 4chan – där många av hoten och de elakartade ryktena föddes – ska stängas ned. "Vi har blivit anlitade för att ge denna motbjudande fråga uppmärksamhet. De senaste månadernas nakenläckor har varit ett intrång i privatlivet och är en tydlig indikation på att Internet måste censureras”, står det bland annat.

24 september 2014, 11.50
Emma Watson.

”Logiskt att män vill lägga ut nakenbilder på Watson”

Hoten mot skådespelaren Emma Watson, efter hennes hyllade tal för jämställdhet, är helt logiska. Det skriver krönikören Lisa Magnusson i tidningen Metro. ”Det är helt logiskt enligt den ordning som råder på planeten jorden: Kvinnor anses underordnade och deras sexualitet är farlig, därför är det den sexualiteten man attackerar när kvinnor tar sig ton”, skriver Magnusson. Hon ifrågasätter också den bild som Per Schlingmann och föreläsaren Kjell A. Nordström ger uttryck för i DN, där de beskriver så kallade ”Girlvilles" – städer där kvinnorna tagit makten, tjänar mer än männen och lever längre. ”Det verkar som invånarna på planeten girlville har missat en hel del av det som försiggår härnere på jorden”, skriver Magnusson.

23 september 2014, 18.13