Björklund utmanas – Ohlsson nominerad
Jan Björklund har sett ohotad ut på posten som Folkpartiets ledare inför landsmötet i november. Men nu nominerar partidistriktet i Västerbotten riksdagsledamoten och förra EU-ministern Birgitta Ohlsson till ny partiledare.
– Det handlar om det här med förnyelsen och att förutom den förnyelse man måste göra av partiet så har en majoritet i styrelsen tyckt att då bör man också titta på partiledarposten, säger Maria Lundqvist-Brömster, ordförande för FP i Västerbotten, till SR Ekot.
Birgitta Ohlsson fick fler personkryss än Jan Björklund på Stockholmslistan i riksdagsvalet förra hösten.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen