Blinken fast i Davos – fel på Boeing 737-planet
USA:s utrikesminister Antony Blinken är strandad i schweiziska Davos på grund av ett fel på det modifierade Boeing 737-plan han reser med, skriver Bloomberg.
Efter att ha gått ombord upplystes Blinken och hans följe om att det upptäckts en syreläcka på planet vars orsak var okänd. Ett mindre plan har nu skickats från Bryssel för att flyga hem ministern, men flera medarbetare och journalister tvingas flyga hem kommersiellt.
Det sker samtidigt som Boeing rasar på börsen efter att den amerikanska luftfartsmyndigheten FAA belagt modellen 737–9 Max med flygförbud. Detta efter Alaska Airlines-olyckan där ett plan gick sönder i luften.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen