Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Regeringskrisen • Röster om nyvalet

Borg kritisk till Löfven: ”Väldigt förvånande”

Av Thomas Sundgren
Publicerad: 20 dec. 2014
ANNONS

Förre finansministern Anders Borg är kritisk till att Stefan Löfven valde extraval som lösning på den politiska krisen. Borg menar att Löfven kunde ha undvikit nyval genom att backa från vissa av sina budgetförslag, till exempel det om höjda arbetsgivaravgifter för unga.
– Stefan Löfvens agerande är väldigt, väldigt förvånande. Jag hade förväntat mig två-tre månader av intensiva förhandlingar i riksdagen. Nyval löser inget. Istället kan det bli ett större problem i form av Sverigedemokraterna, säger Borg i Ekots lördagsintervju, som sänds senare i dag men som Ekot redan nu sänt ett utdrag ur.

ANNONS
Lyssna på Borgs kritik
radio · Sveriges Radio
Anders Borg kritisk till Löfvens hantering av krisen
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
”Det naturliga hade varit att Löfven satt sig ner, arbetat igenom sitt manifest och kommit med ett förslag till Alliansen”
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
RegeringskrisenRöster om nyvaletStefan LöfvenAnders BorgPolitik

Expert: ”Björklund har mest att frukta vid förlust”

Svensk politik befinner sig i ett kaotiskt läge och många förväntar sig ett högt tonläge om statsminister Stefan Löfven utlyser extraval. Enligt bedömare Dagens Industri har talat med kan flera partiledare sitta löst vid en eventuell valförlust. Endast ett fåtal – Vänsterledaren Jonas Sjöstedt och Centerledaren Annie Lööf – bedöms ha ”fast mark” under fötterna. – Annie Lööf har ett väldigt starkt förtroende i sitt parti, säger statsvetaren Jenny Madestam. Enligt bedömarna har Folkpartiets internt kritiserade Jan Björklund mest att frukta, men KD-ledaren Göran Hägglund går inte heller säker: ”Stalltipset är att både FP och KD byter partiledare före valet 2018”, skriver DI. Tuffast av MP-språkrören har Åsa Romson haft det. – Jag är inte så säker på att Miljöpartiet skulle byta ut bara Romson och låta Fridolin vara kvar. Då tror jag tvärt om att man låter båda vara kvar. Även om det finns en yttre kritik mot henne är jag inte lika säker på att den finns internt, säger Madestam.

26 december 2014, 12.46
Åsa Romson, Jan Björklund och Göran Hägglund.

Kungen om extravalet: ”Hoppas det löser sig”

Carl XVI Gustaf både inledde och avslutade sitt årliga jultal i Sveriges Radios P1 genom att poängtera att han vände sig till alla i Sverige. – Kära svenskar, hemma och utomlands, alla i Sverige. – Alla som föds här och som kommit hit för att skapa sig ett bättre liv. Han påpekade att alla i vårt land inte firar jul, men hoppades att de ändå tog tillfället i akt att stanna upp och ta sig tid till eftertanke. Kungen passade också på att kommentera det utdragna valåret och det förmodade extravalet i mars. – Det är min förhoppning och övertygelse att denna ovanliga situation kommer att lösa sig till det bästa för Sverige, sade han och påminde om vår rätt att rösta, en rättighet som inte kan tas för given i alla länder.

25 december 2014, 14.37
Stefan Löfven och Alliansledarna i riksdagen och Carl XVI Gustaf.

Norberg: ”Jag får äta upp mina ord om Löfven”

Dagen efter valet i höstas skrev idéhistorikern Johan Norberg en krönika där han spådde att ”mästerförhandlaren Löfven” hade störst chans att mildra det kaotiska läget. Nu backar han från det. ”Sällan har jag fått äta upp mina ord så snabbt. Löfven har sagt sig ha fler utsträckta händer än en indisk gud, men som en vän till mig konstaterar verkar han snarast ha förläst sig på raggningsmetoderna i boken 'The Game'”, skriver Norberg och förtydligar sin liknelse: ”Man ska enligt dem inte vara charmerande, utan tala om hur bra man själv är och närmast förolämpa den man attraheras av.”

17 december 2014, 15.36
Johan Norberg och Stefan Löfven.