Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Rosnefts vd och Putin.
Rosnefts vd och Putin. (Alexei Nikolsky / AP)
Ryska invasionen • Marknadsoron

BP dumpar Rosneft-innehav – värt över 130 miljarder

Av Tomas Ekelund, Omni Ekonomi
Publicerad: 27 feb. 2022
ANNONS

Energijätten BP säljer sin del av det statliga ryska oljebolaget Rosneft på grund av den ryska invasionen av Ukraina, rapporterar Financial Times.

– Vår involvering med Rosneft kan inte längre fortsätta. Rysslands angrepp på Ukraina är en aggressiv handling som får tragiska konsekvenser för en hel region, säger styrelseordförande Helge Lund.

BP:s innehav, närmare 20 procent av Rosneft, beräknas vara värt omkring 14 miljarder dollar, motsvarande cirka 131 miljarder kronor.

ANNONS
Rosneft ägs till 40 procent av den ryska staten
Financial Times  · Ofta betalvägg
BP har varit involverat i Rosneft i 30 år
TT
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenMarknadsoronEnergi & råvarorRosneftBPUkraina

Redare larmar: Åldrad rysk skuggflotta ökar olycksrisk

En del av de fraktfartyg som Ryssland använder i sin skuggflotta för att frakta råolja är så pass gamla att de i vanliga fall hade pensionerats och skrotats för länge sedan. Det har ökat oron för en förestående olycka bland branschfolk, skriver Bloomberg.

26 mars 2023, 15.03
Arkivbild. Oljetankern Prestige knäcktes itu och gav upphov till en av Europas största miljökatastrofer när tusentals ton olja läckte ut utanför Spaniens kust, 19 november 2002.

Ryska ”skuggflottan” växer: ”Det här flödet är enormt”

Den så kallade ”skuggflottan” som fraktar olja från Ryssland till världsmarknaden i strid med sanktioner har vuxit till omkring 600 tankfartyg. Det uppger Trafigura enligt Bloomberg.

5 februari 2023, 20.38

Rysk ”blodmineral” flödar ut på världsmarknaden

Ryskt nickel fortsätter att strömma ut på världsmarknaden genom Finland, skriver Hufvudstadsbladet. Bakgrunden är att ryska Nornickel – vars storägare är Rysslands troligen rikaste oligark Vladimir Potanin – har en fabrik i finska Harjavalta. Där bearbetas den eftertraktade mineralen till bland annat elbilsbatterier och annan elektronik.

5 februari 2023, 13.18

Uber lämnar Ryssland – säljer andel i samägt bolag

Uber lämnar den ryska marknaden helt och hållet, sedan taxitjänsten kommit överens om att sälja sin andel i MLU, ett samägt företag till ryska it-bolaget Yandex. Det skriver TT med hänvisning till ryska nyhetssajten RBC.

5 februari 2023, 12.40
Illustrationsbild.