Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Carin Jämtin
Carin Jämtin (BERTIL ERICSON / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Opinionen i augusti

Carin Jämtin: ”Inte nöjda – målet är att öka”

Av Helena Sällström
Publicerad: 22 aug. 2015
ANNONS

Socialdemokraterna tappade 0,8 procentenheter till ett stöd på 26,3 procent i den senaste väljarbarometern från Sifo, samtidigt som SD nu är det största partiet bland arbetarväljare.
Socialdemokraternas partisekreterare Carin Jämtin säger till SvD att hon inte är nöjd med utvecklingen utan att målet är att öka igen.
– Vi kommer prioritera fler jobb och en bättre skola eftersom det i grunden är de frågor som gör Sverige starkare. Samtidigt genomför vi också vår politik på fler politikområden eftersom vi är ett parti som tar oss an de utmaningar vi ser i verkligheten, säger Jämtin till tidningen.
SD har enligt Sifo-mätningen 17,8 procent och visar en säkerställd ökning med 2,6 procentenheter sedan juni.

ANNONS
Även Moderaterna backade i Sifo-mätningen
Svenska Dagbladet
Jonas Hinnfors, statsvetare: Bekymmersamt för S men inte ett nytt fenomen
Svenska Dagbladet
LO: ”Det är en stor utmaning”
TT

Opinionsundersökningen (siffrorna inom parentes avser juni månad)

S: 26,3% (27,1%)
V: 6,5% (6,2%)
MP: 7,6% (6,6%)
M: 24,5% (25,0%)
C: 6,1% (7,9%)
FP: 4,7% (4,6%)
KD: 4,0% (4,1%)
SD: 17,8% (15,2%)
FI: 1,7% (2,0%)
Övriga: 0,9% (1,4%)

Undersökningen bygger på 1 930 intervjuer genomförda den 10-20 augusti 2015.

Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Opinionen i augustiCarin JämtinSocialdemokraternaSverigedemokraternaSifoOpinionsundersökningarPolitik

Novus: Förtroendet för Löfven och Romson sjunker

Väljarnas förtroende för miljöminister och vice statsminister Åsa Romson har sjunkit från 13 till sju procent. Det visar Novus väljarbarometer. Förtroendet för Stefan Löfven har sjunkit från 32 till 26 procent sedan mätningen i mars. Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson stiger däremot från 15 till 20 procent. Det har inte framgått ännu vilka förändringar som är statistiskt säkerställda.

31 augusti 2015, 11.36

”S förlust av arbetare till SD – mörk ironi för Löfven”

När Sifos väljarbarometer visade att Socialdemokraterna förlorat positionen som största parti bland arbetare till Sverigedemokraterna slog ”en blixt” ned i LO-borgen, skriver SvD:s politiske analytiker Göran Eriksson. För den tidigare Metallordföranden Stefan Löfven ”måste det kännas som mörk ironi” att övergången sker på hans vaktpass, menar Eriksson. Han pekar på att det finns ett stort konservativt stöd hos både brittisk och amerikansk arbetarklass. Eriksson hänvisar till en sociolog som klarlagt att i moralfrågor är svenska arbetare generellt sett ”ganska höger” och att stödet för en S-regering snarare bestått i hopp om materiella fördelar.

31 augusti 2015, 08.25

Lindqvist: ”SD-monstret på väg att sluka oss alla”

”Sverige står inte vid sammanbrottets rand, men förändringarna är så stora, snabba och påtvingade att räd­slan som sprider sig gör SD-monstret allt större för varje dag. Om inte skräcken och förlamningen släpper, slukar monstret oss alla.” I en krönika beskriver Herman Lindqvist Sverigedemokraternas framgång och i ett försök att förklara varför partiet är störst bland den svenska arbetarklassen är svaret ”rädsla”. Han fortsätter: ”Många känner inte igen sig längre i sitt eget land. (...) Hatet ökar på nätet. Tonen skärps i debatten. Rädslan för främlingen, den avvikande, annorlunda, sprider sig.”

29 augusti 2015, 09.29

Poll of polls: SD ökar – rekordjämnt mellan blocken

Sverigedemokraterna går framåt i opinionen, enligt en ny sammanvägd opinionsundersökning från Novus, Svensk väljaropinion, som görs för SR Ekot. SD:s uppgång från 16,5 till 18,6 procent är den största förändringen i mätningen. Skillnaden mellan de rödgröna och Alliansen krymper, och är nu 0,9 procentenheter. Samtidigt backar både Socialdemokraterna och Moderaterna. S backar till 25,8 procent, den lägsta noteringen sedan 2012, och M noterar 25,4 procent vilket är en minskning med 1,6 procentenheter. – Om man ser på utvecklingen över lite tid verkar det svenska partisystemet mer och mer utveckla sig i tre olika poler. Samtidigt är det en väldigt hög splittring av rösterna, säger statsvetaren Magnus Hagevi till SR.

29 augusti 2015, 05.44