Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Tidigare SAS-chefen Jan Carlzon.
Tidigare SAS-chefen Jan Carlzon. (JONAS EKSTRÖMER / TT / TT NYHETSBYRÅN)
Opinion

”Carlzon fick applåder vid kritik av flyktingpolitik”

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 11 nov. 2015
ANNONS

”Det var ett ögonblick då tiden plötsligt blev synlig”, skriver Peter Kadhammar i krönika i Aftonbladet efter att näringslivsprofilen Jan Carlzon fått stående ovationer när han kritiserade det politiska ledarskapet i Sverige.
– Ingen kan kalla mig rasist. Hela mitt yrkesliv har byggt på öppenhet mot världen. Men nu är jag för första gången orolig, sa Carlzon vid en föreläsning som hölls för 500 chefer inom landsting, kommuner och stat.
”Det Jan Carlzon säger är väl ungefär hur det låter över köksbord runtom i landet. Plötsligt diskuterar varenda människa invandring och integration”, skriver Kadhammar och upprepar att ”tiden blev synlig” men tillägger: ”Vad var det som syntes?”.

ANNONS
Peter Kadhammar: När han slutade reste sig publiken och gav honom en stående ovation
krönika · Aftonbladet
bakgrund
 
Jan Carlzon
Wikipedia (sv)
Jan Gösta Carlzon, född Karlsson den 25 juni 1941 i Nyköping, är en svensk civilekonom, företagsledare och riskkapitalist. Han är främst känd som flygbolaget SAS VD och koncernchef 1981-1993.
Annons
Ta med familjen på höstlov — upp till 25% rabatt på två nätter hos Elite Hotels, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Jan CarlzonPeter KadhammarFlyktingsituationenMigrationspolitikMigration