Costa Concordia i hamn – ”Kapten ynkrygg” festar
Efter en fyra dagar lång bärgningsoperation har katastroffartyget Costa Concordia äntligen förts i hamn, två och ett halvt år efter att det förliste. De farhågor som fanns om att skrovet skulle brytas upp under den 28 mil långa färden till Genua visade sig var ogrundade.
– Vi kan äntligen dra en lättnadens suck, sa miljöminister Gian Luca Galletti till reportrar på plats, rapporterar AFP.
Samtidigt kritiseras kaptenen Francesco Schettino i italiensk media för att han varit ute och festat i samband med bärgningen. 32 personer omkom i haveriet och Schettino riskerar 20 års fängelse.

Här förliste Costa Concordia
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen