Hem
Hanna Bocander (M)/Danderyd. (Moderaterna/TT)

Danderyds styre: Kan aldrig ha lika låg skatt som 2018

Danderyd hade i många år ett uttalat mål att ha lägst skatt i Sverige, men nu pratar kommunens borgerliga allians inte längre om det målet. Det skriver Dagens Samhälle i ett reportage.

År 2019 chockhöjde den nyvalda kommunstyrelseordföranden Hanna Bocander (M) skattesatsen i kommunen från 17,55 till 18,95 kronor. Skatten har därefter sänkts med 60 öre och ska ner ytterligare 10 öre.

Bocander säger att kommunen under de senaste åren har byggt upp en ”robusthet”, vilket gör att man nu kan sänka skatten trots tuffa tider. Men hon tillägger:

– Vi kan aldrig komma ned till nivån vi hade 2018.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen