”Den lyckligaste dagen i Åkessons politiska liv”
De andra partierna har vänt Jimmie Åkesson ryggen under hans sex år i riksdagen. Men i dag blev SD-ledaren insläppt i värmen av Anna Kinberg Batra, skriver Aftonbladets Lena Mellin i en analys. Mellin menar att Batras öppning för att diskutera och komma överens med SD i vissa frågor kommer att ”skaka om svensk politik, sannolikt för alltid.”
”Det var den lyckligaste dagen i Jimmie Åkessons politiska liv. Äntligen blev han insläppt i stugvärmen och det av en statsministerkandidat”, skriver Mellin.
SVT:s inrikespolitiska kommentator Margit Silberstein säger att Kinberg Batras utspel om att förhandla med SD i riksdagen ”ett dramatiskt skifte.”
– ”Ni har fört in hatet i svensk politik”, sa Fredrik Reinfeldt i ett berömt tal i Almedalen. Nu har Anna Kinberg Batra legitimerat Sverigedemokraterna, säger Silberstein i Aktuellt.