”Det måste finnas en plan för livet efter IS”
Att skipa fred i Mellanöstern ligger högt på dagordningen hos dagens politiker, samtidigt som bombräder orsakar blodbad från Afghanistan till Libyen. Men ingen planerar för framtiden – ”livet efter IS” – skriver den prisbelönte brittiske Mellanösternkorrespondenten Robert Fisk i The Independent.
”Enligt mina beräkningar bombar just nu elva olika länders luftvapen fem olika muslimska länder för att 'bryta ner och förgöra' sina fiender. Men vad kommer efteråt?”
Fisk skriver att folket i Mellanöstern genom historien har sökt rättvisa, men bara mötts av orättvisor. Han pekar på ”Arabiska våren” och undrar varför ingen mötte folkens rop efter värdighet.
Det finns bara en sak som kan förgöra IS i längden och det är rättvisa, skriver Fisk.
”Se på de tiotusentals syriska flyktingbarn i Libanon som en dag kommer att återvända till sina ruiner utan att ens ha gåvan av läskunnighet att föra vidare till sina egna framtida barn.”