Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Sara Skyttedal
Sara Skyttedal (Anders Wiklund/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Skyttedals Israelbilder

DN tvingas betala 10 000 kronor till Skyttedal

Av Lubna El-Shanti
Publicerad: 22 dec. 2016
ANNONS

DN tvingas betala 10 000 kronor i ersättning till den kristdemokratiska politikern Sara Skyttedal för bilder som tagits från hennes Facebook. De omtvistade bilderna är bland annat på henne och partiledaren Ebba Bush Thor intill och i stridsfordon i Israel. Sara Skyttedal hade begärt 28 000 kronor för bildstölden men domstolen anser inte att det var omotiverat att använda vissa av bilderna.
Båda parterna får stå för sina rättegångskostnader.

– Jag är en person som gärna dricker champagne vid segrar, det står en hemma på kylning och den ska vi ta sen, säger Skyttedal till Aftonbladet.

ANNONS
DN har kallat Skyttedals beskyllningar för ”grundlösa” och vägrat betala
Aftonbladet
Skyttedal: ”Det är så klart med lättnad jag läser domen”
Expressen
Sara Skyttedal anser att tidningen använde bilderna utan hennes godkännande
www.resume.se
Skyttedal: ”Jag ska skänka dem till Centrum för rättvisa”
Svenska Dagbladet
Skyttedal menade att bilderna använts på ett kränkande sätt
TT
Därför får Skyttedal betala sina egna kostnader
Svenska Dagbladet
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Skyttedals IsraelbilderPolitikSara SkyttedalEbba BuschKristdemokraternaDagens NyheterMedia & reklamLag & rätt

Högsta domstolen säger nej till Skyttedals bildbråk

Högsta domstolen kommer inte pröva tvisten mellan Sara Skyttedal (KD) och DN. Det skriver Medievärlden med hänvisning till Nyhetsbyrån Siren.

7 juni 2019, 11.52
Bildstriden mellan Skyttedal och DN är över.

Skyttedal begär resning i HD efter DN-tvist om bilder

KD-politikern Sara Skyttedal begär resning i Högsta domstolen i tvisten mot Dagens Nyheter, skriver nyhetsbyrån Siren, enligt Aftonbladet.

1 april 2019, 14.58
Sara Skyttedal

Skyttedal: Tungt besked efter år av lågmäld ångest

Sara Skyttedal kommenterar på sin Facebooksida den slutgiltiga förlusten mot Dagens Nyheter efter en utdragen strid om bildrättigheter.

5 oktober 2018, 13.59
Sara Skyttedal (KD) / Arkivbild

Sara Skyttedal förlorar utdragen bildstrid mot DN

Sara Skyttedal ska betala 522 000 i rättegångskostnader efter att ha förlorat mot Dagens Nyheter i en utdragen strid om bildrättigheter, skriver SVT Nyheter.

5 oktober 2018, 12.02
Sara Skyttedal (KD)