Hem
Evakuerade boende kräver kompensation och agerande från regeringen (KIM KYUNG-HOON / TT NYHETSBYRÅN)

Dolda ägare fick falskt tillstånd via kontakter

De två ägarna till lagerlokalen med farligt avfall som exploderade i Tianjin dolde sitt ägarskap genom mellanhänder, rapporterar den statliga kinesiska nyhetsbyrån Xinhua. En av dem är son till en polischef och ska ha tagit hjälp av kontakter för att få tillstånd att hantera farligt avfall trots att man inte levde upp till säkerhetskraven.
Att Xinhua fick tillgång till att intervjua de gripna ägarna kan ses som ett led i myndigheternas ansträngningar att lägga skulden för katastrofen på enskilda individer snarare än på staten, enligt nyhetsbyrån AFP.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen