Hem
(Ari Nagel/Facebook)

Donatorn ”Sperminator” är pappa till nästan 100 barn

Amerikanen Ari Nagel har nästan 100 biologiska barn världen över. Det skriver Esquire i ett reportage om att Facebook blivit en plats där kvinnor som drömmer om att bli mammor söker efter män som är villiga att donera sperma, i en tid då det råder brist på donatorer i många länder.

En av dem är Elaine Byrd som kom i kontakt med just Ari Nagel, som tidigare skildrats som ”Sperminator” i amerikanska medier. Nagel har själv inte varit aktiv i den typen av Facebook-grupp men Elaine Byrd fick tips om honom via flera andra användare – och valde att kontakta honom.

Läs hela reportaget i länken nedan.

Om långläsning

Varje helg rekommenderar Omni-redaktionen några läsvärda längre reportage från olika delar av världen. Ämnesvalen kan variera från vecka till vecka.

Om Omni-helg

Långläsning är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner, intervjuer och långläsning som publiceras varje helg.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen