”Dreamers” besvikna: Har inte fått igenom något
Unga papperslösa invandrare, så kallade ”dreamers”, är besvikna över att överenskommelsen i senaten inte innefattar deras lagliga status. Demokraterna godkände budgetförslaget mot ett löfte om en debatt om Daca, programmet som hjälper unga papperslösa att få stanna i USA.
– Det är oansvarigt av alla i kongressen att inte få igenom något, säger Jovan Rodriguez, 27, som kom till USA med sina föräldrar när han var tre år gammal, enligt TT.
Demokratiska senatorer hade tidigare lovat att inte godkänna budgeten utan en överenskommelse om att återinföra skyddet för de papperslösa ungdomarna.
”Våra medlemmar, bland annat min bror Jonathan, är i större fara i dag på grund av fegheten bland amerikanska senatorer” skriver aktivisten Cristina Jiménez, som leder organisationen United We Dream, i ett uttalande