Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Seriestripp av Osama Hajjaj, Drottning Rania
Seriestripp av Osama Hajjaj, Drottning Rania (Twitter/TT)
Flyktingsituationen • Bilden på Alan

Drottning Rania slår tillbaka mot Hebdo-serie

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 17 jan. 2016
ANNONS

Drottning Rania av Jordanien ger svar på tal efter en serieruta som publicerats i den franska satirtidningen Charlie Hebdo. På bilden avbildades den drunknade treåringen Alan Kurdi med rubriken ”Migranter” och en fråga om vad pojken skulle ha blivit om han växte upp. Under illustrationen, som föreställer två män som jagar flyende kvinnor, står svaret: ”Tafsare i Tyskland”.
Drottning Rania har på sitt Twitterkonto lagt ut en annan serieteckning av den jordanska tecknaren Osama Hajjaj där Alan Kurdi porträtteras som en läkare.
”Alan hade kunnat bli en läkare, en lärare, en kärleksfull förälder... Tack @osamacartoons för att du tecknar mina tankar”, skriver hon.

ANNONS
Charlie Hebdos serieruta om Alan Kurdi har anklagats för att vara rasistisk
BBC
Drottning Ranias tweet
Twitter
Tecknaren Osama Hajjaj på Twitter
Twitter
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
FlyktingsituationenBilden på AlanJordanienMellanösternTurkietSyrienCharlie HebdoSerierMedia & reklamDrottning RaniaAlan Kurdi

Två människosmugglare döms efter Alans död

Två syrier som åtalats för 3-årige Alan Kurdis död döms för människosmuggling, rapporterar en statlig nyhetsbyrå enligt AP. De båda människosmugglarna har i en turkisk domstol dömts till fyra år och två månaders fängelse var. Bilden på den treårige pojken, vars livlösa kropp spolades i land på en strand i Turkiet förra året, väckte stor uppmärksamhet. Männen åtalades för att ha orsakat både Alan Kurdis och ytterligare fyra personers död, däribland även pojkens femårige bror och deras mamma. Smugglarna frias för att ha orsakat dödsfallen genom medveten vårdslöshet.

4 mars 2016, 10.48
Arkivbild. Alan Kurdi.

Charlie Hebdo ritar Alan Kurdi som sexbrottsling

Den franska satirtidningen Charlie Hebdo anklagas för rasism efter att ha publicerat en teckning som driver med den treårige flyktingen Alan Kurdi, som hittades drunknad på en strand i Turkiet i somras. I teckningen, med rubriken ”Migranter”, ställs frågan vad pojken skulle ha blivit om han växte upp. Under illustrationen, som föreställer två män som jagar flyende kvinnor, står svaret: ”Tafsare i Tyskland”. Bilden, som anspelar på massövergreppen i Köln på nyårsafton, har väckt reaktioner på sociala medier, skriver The Guardian. Vissa menar att den är rasistisk och spär på fördomar om flyktingar, medan andra försvarar den med att det är satir.

14 januari 2016, 17.19

Alan Kurdis släkt återförenas i Kanada

Känslosamma scener utspelade sig på flygplatsen i Vancouver när släktingar till treårige Alan Kurdi, som drunknade utanför Turkiet, anlände till Kanada. Hans faster Tima Kurdi var där och välkomnade pojkens farbror med familj. Alan Kurdi hittades död på en strand i Turkiet efter att hans familj försökt fly till Grekland i en flotte. Både hans mamma och hans femårige bror försvann, endast pappan Abdullah överlevde. Bilden av den döde syriske treåringen spreds över hela världen och har blivit en symbol för flyktingkatastrofen. – Även om tragedin var väldigt smärtsam för oss så har den öppnat dörren för andra. Jag hoppas att hans död inte var förgäves, säger fastern Tima Kurdi, till CTV News.

29 december 2015, 11.03
Tima Kurdi välkomnar Alan Kurdis kusiner till Kanada.