Hem
Emelie Hultberg, ordförande i Sveriges Läkarförbunds utbildnings- och forskningsråd. (Sveriges Läkarförbund)

Efter studentavslöjandet – kräver att regeringen agerar

Sveriges Läkarförbund kräver att regeringen agerar, efter Ekots avslöjande om att studenter som får bottenresultat på högskoleprovet och som därmed inte skulle komma in på läkarutbildningar i Sverige, läser till läkare utomlands.

– Vi hade ju verkligen önskat att man från regeringens håll hade visat att det här var en viktig fråga, säger Emelie Hultberg, ordförande i Sveriges Läkarförbunds utbildnings- och forskningsråd.

Radions granskning visar att flera läkare som studerat i EU-länder i Öst- och Centraleuropa under perioden 2020-2025 har anmälts till Inspektionen för vård och omsorg av sina arbetsgivare. Anledningen är att de utgör en fara för sina patienter.

Högskoleminister Lotta Edholms (L) statssekreterare Maria Nilsson säger till radion att det låter väldigt allvarligt.

– Det är klart att om man inte har grundläggande behörighet i de ämnen som är centrala för den utbildning man ska gå, så är det klart att det är oroväckande.

Läs även

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen