Hem
(ANDERS WIKLUND / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Ekots chef om gripandet: ”Osäkra uppgifter”

Uppgifterna från Afghanistans underrättelsetjänst att en man med koppling till mordet på SR-journalisten Nils Horner gripits är enligt SR osäkra.
– Vi hoppas så klart innerligt att de skyldiga ställs inför rätta men de här uppgifterna är väldigt osäkra, säger Ekots chef Anne Lagercrantz.
Mannen ska vara ledare för den islamistgrupp som tagit på sig mordet. Men Anne Lagercrantz menar att det är oklart vilken gruppen är, hur gripandena gick till och har också svårt att bedöma trovärdigheten i gruppens påstående att man utförde mordet.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen