Hem
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Turkiets president Recep Tayyip Erdogan. (TT NYHETSBYRÅN)

Erdogan uppmanar: Krisen måste lösas på fredligt sätt

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan uppmanar till en fredlig lösning i konflikten mellan Ryssland och Ukraina, rapporterar AFP.

– Vi vill inte att spänningarna ökar i vår gemensamma region, säger han.

Ryssland har skickat tusentals soldater till gränsen mot östra Ukraina. Ett område där striderna mellan proryska separatister och ukrainska regeringsstyrkor har eskalerat den senaste tiden.

Erdogan säger att den pågående krisen måste lösas genom internationella lagar och respekt för Ukrainas territoriella integritet. Turkiet har även utlovat stöd till Ukraina och man är tydliga med att man vägrar att erkänna den ryska annekteringen av Krimhalvön.

Tidigare rapportering:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen