Estelles kaxiga aktieportfölj: ”Djärv strategi”
Expressen redogör för prinsessan Estelles privata förmögenhet. I portföljen finns bara två aktier: Handelsbanken och Fredrik Lundbergs investmentbolag.
Maria Landeborn, sparekonom på Skandia, reser invändningar mot strategin:
– Det är för mycket risk att ha så få aktier. Om man nu vill ha aktier är det bättre att satsa på uppåt ett tiotal bolag. En portfölj behöver vara lite bredare, säger hon till Expressen.
Hovets ekonomichef Jan Lindman motiverar:
– Sannolikheten att innehavet kommer att förbrukas inom överskådlig tid är nära noll, och det betyder att vi ser väldigt – väldigt – långsiktigt på de här investeringarna. Och då sitter vi ganska nöjda med att bara ha två aktier än så länge.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen