Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
AfD:s Bernd Lucke
AfD:s Bernd Lucke (HANNIBAL HANSCHKE / DPA)
EU-valet • Europa röstar 2014

Eurokritiker vinnare i Tyskland

Av Elin Joleby
Publicerad: 26 maj 2014
ANNONS

Förbundskansler Angela Merkels kristdemokrater blev visserligen största parti i det tyska valet till EU-parlamentet, men en av de stora vinnarna är det eurokritiska högerpartiet AfD – som bara ett drygt år efter grundandet gick framåt och snodde åt sig sju procent av rösterna och därmed sju mandat i parlamentet.
En annan vinnare blev socialdemokratiska SPD som gick framåt till 27 procent av väljarstödet.

ANNONS
Se det tyska valresultatet här
www.resultat-val2014.eu
AfD och SPD vinnarna i EU-valet i Tyskland
radio+text · Sveriges Radio
Tredje största parti blev de gröna med 10 procent
Svenska Dagbladet
Tyskland får åtta nya partier i parlamentet
Dagens Nyheter

Bakgrund

Alternativ för Tyskland (AfD)
Wikipedia (sv)
Socialdemokraterna (SPD)
Wikipedia (sv)
Resultat för EU-valet 2014
grafik · www.resultat-val2014.eu
Det här är EU-parlamentet
grafik · www.eu-upplysningen.se
Antalet ledamöter: Tyskland har flest med sina 96
bakgrund · www.eu-upplysningen.se
Så funkar EU
bakgrund · Sveriges Television
Europaparlamentet
bakgrund · Wikipedia (sv)
Annons
Planerar du en helg på hotell? Elite Hotels ger 30% rabatt på två nätter vid ankomst torsdag eller fredag
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
EU-valetEuropa röstar 2014EU-parlamentetEU-politikEUEuropaTyskland

Ministrarnas oro: EU har blivit för stort och mäktigt

Efter att flera EU-kritiska partier gått starkt framåt i EU-valet har flera ministrar höjt rösten om att makten måste decentraliseras från Bryssel. Storbritanniens premiärminister David Cameron sa under tisdagen att han tycker att EU har har blivit för stort och för dominant, skriver nyhetsbyrån AFP. Samtidigt träffades de nordiska statsministrarna på Island och diskuterade bland annat valet. Danmarks statsminister Helle Thorning-Schmidt står inför utmaningen att förklara varför EU-skeptiska Dansk Folkeparti blev största parti i EU-valet. Hon instämmer i att unionen måste börja leverera fler konkreta resultat, istället för att flytta makten från medborgarna.

27 maj 2014, 23.01

Hollandes utspel mot EU: ”Avlägset och obegripligt”

Frankrikes president François Hollande tycker att EU har blivit alltför ”avlägset och obegripligt, även för regeringar”. Det sa han under ett tv-sänt tal på måndagen, rapporterar nyhetsbyrån AFP. Han tillade: "Det här kan inte fortsätta. Europa måste vara enkelt och tydligt, för att kunna vara effektivt när det behövs och dra sig ur när det inte behövs”.

26 maj 2014, 21.03

Efter valkatastrofen – lovar sänkt skatt

Frankrikes premiärminister Manuel Valls, från det hårt prövade Socialistpartiet (PS), lovar en ny politik efter det högerextrema Nationella Frontens framgångar i EU-valet. I fransk radio föreslår han i dag skattelättnader för den franska medelklassen och för låginkomsttagare – samma väljare som i skaror lämnat socialistpartiet och flytt till Marine Le Pens parti Nationella Fronten, skriver SvD.

26 maj 2014, 20.43

Gamla datorer med buggar försenade belgiskt valresultat

Krångel med räkningen av EU-röster lagda via äldre röstningsmaskiner i Belgien har gjort att valresultatet från landet dragit ut på tiden. Systemet för röstnings-programvaran körs på vissa håll på mycket gamla pc-maskiner med x86-processorer och bara 1 megabyte arbetsminne och resultaten förs över med hjälp av 3,5-tumsdisketter. Buggen i systemet gjorde att rösterna räknades på ett osammanhängande och opålitligt vis. Utvecklaren av mjukvaran hittade en lösning på problemet under natten mot måndag.

26 maj 2014, 17.17