Hem
Bild från Tel Aviv. (Ohad Zwigenberg / AP)

Exileritreaner i jättebråk i Israel – över 160 skadade

Minst 160 personer har skadats i våldsamheter i Tel Aviv i Israel mellan anhängare till den eritreanska regimen och till oppositionen i Eritrea, rapporterar Jerusalem Post.

Personer från båda sidor ska bland annat ha kastat stenar, slagits med olika tillhyggen och krossat skyltfönster. Polis tvingades ingripa med chockgranater och tårgas. Nästan 50 poliser skadades. På lördagskvällen svensk tid uppges läget vara lugnare.

Liknande våldsamheter utbröt vid en eritreansk festival i norska Bergen på lördagen, där demonstranter försökt stoppa ett firande anordnat av anhängare till regimen.

I dag är det 30 år sedan det nuvarande styret i Eritrea tog makten.

I början av augusti skadades över 50 personer på Järvafältet norr om Stockholm i samband med en eritreansk kulturfestival.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen