Expert: Kan leda till inbördeskrig i Turkiet
De turkiska flyganfallen mot både Islamiska statens fästen i Syrien och PKK-baser i Irak kan leda till inbördeskrig.
– Det finns stor risk att det sker en våldsam spiral med omfattande oroligheter i Turkiet och över gränsen, säger Paul Levin, föreståndare för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet, till Aftonbladet.
Säkerhetsläget i regionen kan förändras dramatiskt av upptrappningen, menar Helin Sahin, Turkietexpert vid Palmecentret. Attackerna mot både IS och PKK innebär att Turkiet ger sig på grupper som strider mot varandra, då PKK står nära den kurdiska styrkan YPG i Syrien.
– Jag tror att IS kommer att gynnas av det här. I stället för att samla styrkorna mot dem kommer de att bekämpa varandra, säger Sahin till TT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen

