Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(SERGEY BOBOK / AFP)
Ryska ambassadens FB-angrepp

Expert: Ryssland vill flytta fokus från kriget

Av Ines Micanovic
Publicerad: 3 juli 2015
ANNONS

Den svenska Must-chefen Gunnar Karlsson sa i en intervju med SvD att den öppna underrättelseinhämtningen i Ryssland har försvårats, varpå den ryska ambassaden i ett uttalande på Facebook svarade att Sverige började med att försvåra det för dem. Ambassaden syftar på när Sverige frös de militära förbindelserna med dem i april förra året, månaden efter att Ryssland annekterade Krimhalvön, skriver SvD.
Det ryska utspelet kan förklaras med att Ryssland försöker flytta fokus från kriget i Ukraina, säger FOI-experten Johan Norberg till tidningen.
– Man kan fråga sig om de vill ha en diskussion om vem som började snarare än om det viktiga: att de startade ett krig.

ANNONS
Expert om inlägget: De verkar vilja flytta fokus
Svenska Dagbladet
Intervjun med Gunnar Karlsson: Svenska attachéer stoppas i Ryssland
Svenska Dagbladet
Ryska ambassadens inlägg på Facebook
Facebook
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska ambassadens FB-angreppRysslandEuropaMust, Militära underrättelse- och säkerhetstjänstenGunnar Karlson (Mustchef)

Ryska ambassaden: ”Som man sår får man skörda”

Rysslands ambassad i Sverige har publicerat ett inlägg på Facebook där de angriper svenska politiker och svensk militär, skriver DN. Orsaken tycks vara att Gunnar Karlsson, chef för Sveriges militära säkerhets- och underrättelsetjänsten, i en intervju med SvD sagt att möjligheterna till öppen underrättelseinhämtning i Ryssland är mer begränsade än på flera år. ”Så snart svenska politiker och militärer börjar tala om Ryssland får de av någon orsak varje gång minnesproblem” skriver ambassaden och konstaterar att det var Sveriges regering som förra året beslutade att frysa de militära kontakterna med Ryssland.

3 juli 2015, 14.47