Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Katarina Engberg, Joakim Paasikivi och Bert Sundström i SVT:s Agenda.
Katarina Engberg, Joakim Paasikivi och Bert Sundström i SVT:s Agenda. (SVT)
Ryska invasionen • Svenska säkerhetsläget

Experter: Risken för krig inte större nu än 2022

Av Linus Lindgren
Publicerad: 2 mars 2025
ANNONS

Risken för att Sverige ska dras in i ett krig är inte större nu än när Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina 2022. Det säger tidigare överstelöjtnanten Joakim Paasikivi i SVT:s Agenda.

– Risken har varit lika stor under en lång tid, men vi har valt att inte se den. Det som krävs för att Ryssland ska bli aggressivt är att landet slipper vara engagerat i Ukraina och att man tror att vi är svaga, säger han.

SVT:s tidigare Rysslandskorrespondent Bert Sundström säger att det möjliga målet för en eventuell fortsatt rysk offensiv är Moldavien.

Det har också rapporterats om att USA kan vara redo att dra sig ur Nato. Ingen av experterna i SVT:s program anser att man kan räkna med det.

Katarina Engberg, säkerhetspolitisk expert på SIEPS, ser att Natos Europeiska länder rustar kraftigt och är redo för om det ”värsta skulle hända”, alltså att USA lämnar alliansen.

ANNONS
Se programmet här
tv · www.svtplay.se
Friedrich Merz: ”Kan vi försvara oss utan USA? Nej” (tyska)
www.faz.net
BBC direktrapporterar om säkerhetsläget
live · BBC
Annons
Höstlov hos Elite Hotels— upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenSvenska säkerhetslägetJoakim PaasikiviUkrainaRysslandMoldavienUSANato

Sverige skickar Patriot och svensk personal till Polen

Regeringen skickar luftvärnssystemet Patriot med svensk personal till Polen för att skydda flygplatsen vid Rzeszow. Det meddelar statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff.

6 oktober, 14.18

Statsminister Ulf Kristersson (M), utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M), försvarsminister Pål Jonson (M) (th) och justitieminister Gunnar Strömmer (M) (tv) under pressträffen.

Rysk-ortodoxa kyrkan stängs av efter Säpos varning

Rysk-ortodoxa kyrkan får sitt medlemskap i Sveriges kristna råds styrelse fryst efter ett styrelsebeslut i september. Det rapporterar Dagen och Altinget.

3 oktober, 16.59
Arkivbild: Patriark Kirill av Moskva, rysk-ortodoxa kyrkans ledare.

Nytt drönarskydd testas i Sundsvall: ”Det är unikt”

Sundsvalls kommun testar just nu ett nytt system för att upptäcka drönare, rapporterar DN.

2 oktober, 09.19
Sundsvalls kommun testar ett nytt system för att upptäcka drönare.

Iran svarar: Utvisar svensk diplomat från Teheran

Iran utvisar en svensk diplomat som ett svar på att Sverige på onsdagen meddelade att de ska utvisa en iransk tjänsteman. Det uppger Irans utrikesdepartement enligt Reuters.

17 september, 12.14
Utrikesdepartementet i Stockholm.