Hem
(Twitter.)

Fia med knuff på tysk skolgård blev hakkors

Föräldrar till barn på en skola i Herford, nordvästra Tyskland, skulle måla ett fia med knuff-bräde på skolgården. Men de råkade placera ”boen” för nära korset – och märkte först efteråt att de målat ett stort hakkors. Det rapporterar tyska Berliner Zeitung.
Förbipasserande anmälde snabbt skapelsen till både skolledningen och polisen, varpå byns borgmästare fick gå ut och förklara att det var ett ärligt misstag av föräldrarna.
Nu meddelar en föräldragrupp att planen ska målas över inom kort.

bakgrund
 
Det står hakkorset för
Wikipedia (sv)
Svastika (sanskrit lyckobringande tecken) eller hakkors (卐) är en typ av liksidigt kors. Den är en urgammal symbol som förekommit i kulturer flera världsdelar, och bland mycket annat symboliserat solen eller lycka. Sedan de tyska nazisterna i början av 1920-talet tog svastikan som sin symbol är den starkt förknippad med denna rörelse framförallt i västvärlden, medan den i många andra delar av världen även fortsätter att bära sin lokala äldre symbolik. Svastikan kan peka antingen medurs eller moturs. I det senare fallet används ibland termen sauvastika.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen