Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Maria Ressa.
Maria Ressa. (Aaron Favila / AP)
Utrikes

Filippinsk Nobelpristagares nyhetssajt tvingas stänga

Av Anders Hovne
Publicerad: 29 juni 2022
ANNONS

Den filippinska nyhetssajten Rappler har beordrats att lägga ner sin verksamhet, skriver flera medier. Sajten grundades av Maria Ressa som belönades med Nobels fredspris för sitt arbete. Ressa är också en uttalad kritiker av avgående presidenten Rodrigo Duterte.

Rappler skriver själv att dess bolagstillstånd dragits in och att man anklagas för att ha brutit ”mot restriktioner för utländskt ägande i massmedia”. Sajten skriver också att beslutet kommer att överklagas. Enligt Ressa arbetar redaktionen tillsvidare som vanligt.

ANNONS
Rapplers egen rapportering
www.rappler.com
Ressa tilldelades fredspriset 2021
TT
Ressa berättade om beslutet under ett tal på Hawaii
AP  · Ofta betalvägg
Dutrete står i begrepp att lämna över makten till nya presidenten Ferdinand Marcos jr
www.theguardian.com
Ressa: Vi jobbar på som vanligt
AFP  · Ofta betalvägg
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Rodrigo DuterteNobels fredsprisMaria RessaFilippinernaAsien