Hem
Barn som flytt Israels bombningar, fotograferade på en skolgård i Beirut. (Bilal Hussein / AP)

Över 400 000 barn har flytt på tre veckor i Libanon

Fler än 400 000 barn i Libanon har tvingats på flykt de senaste tre veckorna. Det uppger FN enligt nyhetsbyrån AP.

Israel har trappat upp anfallen mot Libanonbaserade Hizbollah med flyganfall och markinvasion, efter ett år av utväxling av eld över gränsen. Ted Chaiban på Unicef varnar för konsekvenserna.

– 1,2 miljoner barn har berövats sin utbildning. Deras offentliga skolor har antingen blivit otillgängliga, skadats av kriget eller används som skyddsrum. Det sista detta land behöver, ovanpå allt annat det har genomgått, är risken för en förlorad generation, säger Chaiban.

Fler än 2 300 människor i Libanon har hittills dödat i israeliska flyganfall, enligt landets hälsodepartement. Enligt Chaiban har fler än 100 barn dödats de senaste tre veckorna och över 800 skadats.

67-årige Basin bor i ett tält på stranden – flydde utan att ta med sin medicin.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen