Forskare: Saknar motstycke – vi ser ett ”klimatkaos”
Christiana Figueres, som låg bakom det FN-fördrag som ledde till Parisavtalet 2015, säger till BBC att den nya FN-rapporten ger den vetenskapliga bakgrunden till de extremväder som just nu äger rum på flera håll i världen.
– Det här är inte längre klimatförändringar, det är klimatkaos, säger hon.
Figueres säger att rapporten visar att effekterna av klimatförändringarna nu är mycket mer utbredda än vad man tidigare trott. Och Markku Rummukainen, klimatforskare och Sveriges representant i IPCC, säger till DN att kopplingen mellan extremvädren och klimatförändringarna är mycket starkare i den nya rapporten.
– De pågående förändringarna är mycket omfattande och snabba i klimatsystemet. I många fall saknas motstycke väldigt långt tillbaka i tiden, säger han till tidningen.
Klimatforskaren Piers Forster säger till New York Times att mänskligheten har att vänta sig mer extremväder under de kommande 20 till 30 åren.
– Tyvärr kommer situationen troligen bli värre än den är i dag, säger han.