Försvarsmakten överklagar PFAS-dom i Uppsala till HD
Svea hovrätts dom om att Försvarsmakten ska betala skadestånd till det kommunala bostadsbolaget Uppsala Vatten överklagas till Högsta domstolen, rapporterar P4 Uppland.
Hovrätten ansåg att Försvarsmakten låg bakom de PFAS-föroreningar som upptäcktes i dricksvattnet via brandskum som använts på Ärna flygplats.
Försvarsmakten anser å sin sida att fel har begåtts under rättegången och väljer därför att överklaga.
bakgrund
Per- och polyfluorerade alkylsubstanser
Wikipedia (sv)
Per- och polyfluorerade alkylsubstanser (PFAS), kallas också per- och polyfluorerade ämnen eller högfluorerade ämnen, är ett samlingsnamn för mer än 4 700 industriellt framställda kemikalier (eller mer än 10 000 ämnen).
PFAS har vatten-, fett- och smutsavstötande egenskaper och används bland annat i brandskum, för att impregnera kläder, i stekpannor, i kosmetika och för hudvård. Det är en stor och komplex grupp ämnen, som har använts sedan 1950-talet.
Vissa PFAS-ämnen har hälso- och miljöskadliga effekter. PFAS är idag spritt överallt i naturen och har kallats "giftiga evighetskemikalier", då de är mycket svåra att bryta ner. Redan 1968 varnade Hans Palmstierna för ett då nytt miljögift, fluorerade plaster (det som idag kallas PFAS). Mattias Öberg, toxikolog vid Karolinska institutet, har kallat PFAS för vår tids motsvarighet till DDT.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen