Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Ola Torkelsson / TT / TT Nyhetsbyrån)
Köpenhamnsattentaten

Fyra av tio danskar fruktar nytt terrordåd

Av Josefin Pehrson
Publicerad: 15 feb. 2016
ANNONS

Ett år efter terrorattentatet i Köpenhamn svarar fyra av tio danskar att de fruktar ett nytt attentat. Det visar en undersökning som företaget YouGov gjort på uppdrag av den danska tidningen Metroxpress.
Var tredje dansk tror att det kommer att ske nya attentat under året och nästan tio procent uppger att de har ändrat sitt beteende sedan angreppet förra året. De anger bland annat att de undvikit större folksamlingar med människor de inte känner.

ANNONS
14 februari 2015 attackerades ett möte i ett kulturhus och en vakt vid judisk konfirmationsfest
TT
Krispsykolog: Ologisk att bli rädd när risken att dö i terrorangrepp är mycket liten
www.mx.dk
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
KöpenhamnsattentatenDanmarkEuropa

Terrorexperter kritiska mot danska säkerhetspolisen

Tre terrorexperter tycker att dansk säkerhetspolis borde ha sett varningstecknen och agerat före terrorattacken i Köpenhamn 2015. Det säger de i dokumentären Terror i Köpenhamn som nu sänds på SVT Play.

21 februari 2021, 13.50
Magnus Ranstorp är en av experterna.

Misstänkta medhjälparen: Vilks var målet i attacken

Lars Vilks var målet för det terrordåd som Omar El-Hussein begick på kulturhuset Kruttønden i Köpenhamn förra året. Det säger El-Husseins utpekade medhjälpare under rättegången mot honom, enligt Danmarks Radio. Mordet på filmskaparen Finn Nørgaard utanför Krudttønden var ett misstag, säger han: – Det var inte han som stod där som skulle dö. Det var han Muhammedtecknaren. Lars Vilks. 26-åringen är en av fyra som åtalas för medhjälp till terrorism. Det är klarlagt att de träffade och talade med El-Hussein efter det första dådet – och 26-åringen tog emot och förvarade ett vapen åt gärningsmannen. Därför åtalas de bara för medhjälp gällande attacken mot en synagoga senare på kvällen, där El-Hussein sköt ihjäl en judisk man.

17 mars 2016, 15.15

Lars Vilks ett år efter dådet: Har inte förbättrats

Lars Vilks har återvänt till Köpenhamn för en ny föreläsning, dagen före årsdagen av attacken mot kulturhuset Krudttønden i centrala Köpenhamn. Dagens föreläsning hölls i parlamentsbyggnaden Christiansborg. – Uppenbarligen finns det många problem, och det har inte förbättrats sedan den 14 februari, säger han till Danmarks Radio och pekar ut ökande hot och våld, men även ”politisk korrekthet”, som påverkar yttrandefriheten.

13 februari 2016, 21.33
Vilks