Tramadol. Illustrationsbild. (Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Greps med 10 000 tabletter tramadol i resväskan

Två män har gripits med omkring 10 000 tabletter av det narkotikaklassade läkemedlet tramadol i en resväska på Öresundståget från Köpenhamn till Malmö, skriver Skånska Dagbladet. När tulltjänstemän frågade männen om väskorna som låg på hatthyllan vid deras säte ville ingen av dem känna till ena väskan, en grön väska som innehöll tabletterna.

Men övervakningsfilmer från Köpenhamn visar att männen hade med sig väskan när de gick mot tåget. Efter att de konfronterats med bilderna började männen skylla innehållet i väskan på varandra.

Polisen har funnit båda männens fingeravtryck på det plastfolie som tabletterna var invirade i.

Läs också

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen