Gröning: Åsiktspolisernas hets påminner om häxjakt
På grund av åsiktspoliserna är åsiktskorridoren i Sverige både smal och trång, skriver journalisten och debattören Lotta Gröning på SVT:s opinionssida. Människor vågar inte säga vad de tycker, något som på sikt urholkar demokratin och yttrandefriheten, menar hon. Tre personer har dock vågat stå på sig. Katerina Janouch, Ann Heberlein och Tino Sanandaji, ”tre personer som alla är uthängda, skinnflådda och nedvärderade i egenskap av sina åsikter.”
Åsitktspoliserna har gått över gränsen och deras hets påminner om häxjakt. Det gäller att ”väga sina ord på guldvåg när man talar om flyktingar för att inte bli stämplad rasist”, skriver Gröning.
Tidigare
Om debattören
Lotta Gröning, journalist och debattör. Har tidigare jobbat som politisk chefredaktör på Norrländska Socialdemokraten samt som debattredaktör på Aftonbladet och krönikör på Expressen.