Hem
Hör när Maduro sjunger

Här börjar Maduro sjunga ”Imagine” i talet om Trump

Venezuelas president Nicolás Maduro började sjunga John Lennon-låten ”Imagine” i ett tal till sina anhängare, rapporterar flera medier. Maduro, som är efterlyst av USA, pratade om fred efter den senaste tidens spänningar i Karibien.

– Vilken vacker sång! Texten... ni unga, kolla upp texten, säger han enligt AP.

Trump och hans administration ser inte Maduro som en legitim president och anklagar honom för att vara en del av knarksmugglingen i regionen. Pentagon, som attackerat påstådda knarkbåtar i både Karibien och Stilla havet, har i veckan deltagit i möten för att diskutera möjliga anfall mot mål i Venezuela.

USA har flera stridsfartyg utplacerade i närheten av Venezuela, något som fått Maduro att mobilisera landets militär.

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen