Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(FREDRIK SANDBERG / SCANPIX / SCANPIX SWEDEN)
Könsstympade flickorna

Humanisterna: Inför gynundersökning i skolan

Av Tomas Medin Westman
Publicerad: 27 juni 2014
ANNONS

Efter avslöjandet om de 60 könsstympade flickorna i Norrköping skriver Humanisternas ordförande Christer Sturmark att obligatorisk gynundersökning bör införas i skolhälsovården.
2012 föreslog dåvarande jämställdhetsminister Nyamko Sabuni att flickor ska gynundersökas i skolan för att könsstympning ska upptäcks. Då skrev Aftonbladets Karin Magnusson att ”flickor undersöks redan som bebisar. Det är då man upptäcker missbildningar, inte vid en ytlig gynundersökning i tonåren”.
”Utvecklingen visar att hon (Sabuni) hade rätt”, skriver Sturmark i Expressen i dag.

ANNONS
Därför bör Sabunis lagförslag snarast genomföras
Expressen
”Alla kommuner ska ha verktyg så de kan förbättra sitt arbete mot könsstympning”
Expressen

Bakgrund:

”Humanisterna värnar om det sekulära samhället”
www.humanisterna.se
Gynundersökning räddar inte könsstympade flickor
krönika · Aftonbladet
Läs avslöjandet från Norrköpings Tidningar
Norrköpings Tidningar
Fakta om kvinnlig könsstympning
unicef.se
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Könsstympade flickornaPolitikOpinionNorrköping

Skolor i Västerås: 87 flickor könsstympade

87 flickor i Västerås har under de senaste två åren uppgett att de är könsstympade, men mörkertalet är sannolikt stort. Det rapporterar P4 Västmanland.

16 februari, 10.25
Kommunen har kartlagt könsstympning bland flickor som går i skolan.

Föräldrapar misstänks ha könsstympat dotter i moské

Ett föräldrapar misstänks ha könsstympat sin sjuåriga dotter i en moské i Södermanland, rapporterar TV4 Nyheterna. Rättegången mot föräldrarna och en annan anhörig som misstänks ha varit delaktig pågår. De misstänkta nekar till brott.

20 november 2025, 15.43
Ambulans.

”Sveriges kunskap om könsstympning måste öka”

Kunskapen om könsstympning behöver öka i Sverige och myndigheter få bättre resurser för att samarbeta i frågan, skriver Annelie Börjesson och Anna Bergendahl från Svenska FN-förbundet på Expressen Debatt.

13 juli 2019, 14.14
Annelie Börjesson.

Kritiken: Många genitala tvångsundersökningar

De svenska myndigheternas åtgärder för att skydda flickor mot könsstympning kan vara både kränkande och diskriminerande. Det visar en ny studie från Sara Johnsdotter, som är professor i medicinsk antropologi vid Malmö universitet.

20 april 2019, 13.58
Malmö högskola.