Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Rasmus Törnblom och Anna Kinberg Batra.
Rasmus Törnblom och Anna Kinberg Batra. (TT)
Almedalsveckan • M-dagen 2015

Intern strid om invandring: MUF vill stoppa M-ledaren

Av Calle Sandstedt
Publicerad: 3 juli 2015
ANNONS

Det är Moderaternas dag i Almedalen i dag, och nu blottas interna stridigheter inom partiet. Dagens Nyheter rapporterar att ungdomsförbundet, MUF, vill stoppa M-ledaren Anna Kinberg Batras planer på att göra permanenta uppehållstillstånd till tillfälliga.
Det kommer framföras i en motion till partistämman i höst och är i linje med den tidigare M-ledaren Fredrik Reinfeldts hållning.
– Temporära uppehållstillstånd kommer att bli mindre effektiva och dyrare för integrationen. Det stärker inte drivkrafterna. Det som behövs är att man ställer mer krav på de som kommer hit att ta ett eget ansvar för sin integrering, säger ordförande Rasmus Törnblom till tidningen.
I stället vill MUF kunna dra in statliga bidrag från asylsökande.
– Vi måste ändra fokus i Moderaternas integrationsdebatt när vissa börjar tala om tak, volymer och antal. Nya Moderaternas debatt borde i stället handla om drivkrafter, krav och förväntningar.

ANNONS
MUF: ”Avstår du från din integration är det viktigt att det märks i dina bidrag”
Dagens Nyheter

Live:

Expressens direktrapport
live · Expressen
Följ #Almedalen på Twitter
mobile.twitter.com

Mer om politikerveckan:

Sveriges Radios hållpunkter i Almedalen
Sveriges Radio
DN: Några av höjdpunkterna under politikerveckan
Dagens Nyheter
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
AlmedalsveckanM-dagen 2015PolitikModeraternaMuf, Moderata ungdomsförbundetAnna Kinberg BatraMigrationMigrationspolitikFredrik ReinfeldtRasmus Törnblom

Kinberg Batra: ”Löfven har bara en jobbig agenda”

Anna Kinberg Batra inledde sitt debuttal i Almedalen med att prata om det starka samhället, om Europa och om Nato. – För oss är det inte en fråga om utan när Sverige ska gå med i Nato, sa hon och rev ner stora applåder. Men sedan snävade talet tydligt in på temat som Kinberg Batra kallar för ”det nya utanförskapet”. Hon nämnde sitt egna första sommarjobb i en grillkiosk. – Vi måste bryta utanförskapet. Fler måste få det första jobbet, sa hon. Kinberg Batra menar att det är svårare att bryta än det ”gamla utanförskapet”. Men, tillade hon: – Vi ger inte upp om någon. Stora applådåskor återvände när Kinberg Batra talade om att skapa fler lärlingsjobb genom att slopa kravet på kollektivavtal. Men det är ”första jobbet”-avdraget som är kvällens huvudnummer. – Med första jobbet-avdraget blir det fler som kan leva på sin lön, med första jobbet-avdraget blir det fler som får ett första jobb, upprepade M-ledaren.

3 juli 2015, 19.01
Anna Kinberg Batra (M)

”Bara positiva reaktioner” på DÖ-protest

I Visby förbereder sig moderata kritiker mot Decemberöverenskommelsen inför kvällens tal av partiledaren Anna Kinberg Batra. Det är partimedlemmar från Östergötland som finns på plats iklädda t-shirts med trycket ”Riv upp DÖ”. – Det är många blickar, men det är bara positiva reaktioner. Det är många som hejar och säger att vi ska stå på oss, säger Sylvia Nilsson, en av initiativtagarna till protesten, till DN. Hon hävdar att det inte är en protestaktion mot Kinberg Batras ledarskap utan att det handlar om sakfrågan. – Ju högre upp i partiet, desto starkare håller man fast vid detta. Man vill inte vara den som bryter en överenskommelse, säger Nilsson till DN.

3 juli 2015, 14.59

M-ledaren: ”SD har enkla och osmakliga lösningar”

Tunga Skånemoderater går i en artikel i Sydsvenskan öppet mot partiledarens inställning att inte samarbeta med Sverigedemokraterna. Men Anna Kinberg Batra, som i kväll talar i Almedalen, avvisar de skånska kraven. – Det är inte aktuellt, men vi har högt i tak, säger hon. – Jag ser det inte som något bättre alternativ att vare sig utgöra stödparti till Socialdemokraterna eller att alliera oss med Sverigedemokraterna, som inte har någon lösning på att bryta det nya utanförskapet, säger hon. Även MUF i Skåne tar avstånd från uttalandet. – Att kalla SD för högerparti är felaktigt. SD är ett populistiskt parti som har en helt annan uppfattning än oss även i andra frågor än flyktingpolitiken, säger ordföranden Marcus Lantz till tidningen.

3 juli 2015, 14.17
Anna Kinberg Batra och Jimmie Åkesson.

Moderaterna: ”Inför ett första jobbet-avdrag”

Moderaterna är beredda att stryka kravet på kollektivavtal för att underlätta för fler att få sitt första jobb. Det sa Moderaternas partiledare Anna Kinberg Batra vid en presskonferens i Almedalen inför sitt tal i kväll. Budskapet var att man vill satsa 10 miljarder på ett reformpaket för unga i det som Kinberg Batra kallar för ”det nya utanförskapet”. – Vi ska rusta unga inför det första jobbet, det handlar om att anstränga sig för att få det första jobbet och det ska löna sig bättre att ta det första jobbet. En viktig del för att bryta utanförskapet bland unga och utrikesfödda är att stärka gruppernas kompetens, sa hon. Batra presenterade också ett ”första jobbet-avdrag”. – Sänk skatten på arbete för de som har små inkomster. För lön mellan 13 000 och 19 000 får man en skattelättnad i förhållande till sin inkomst. Kinberg Batra håller sitt tal i Almedalen klockan 19.00 i kväll.

3 juli 2015, 13.46