IS-gisslan tvingades dansa tango med Jihad John
Den danske frilansjournalisten Daniel Rye satt i drygt ett år fången hos Islamiska staten i Syrien. Nu berättar han i en intervju med det danska tv-programmet Søndag 21 om hur han misshandlades och torterades av terrorgruppen.
Ett av de mer bisarra inslagen under fångenskapen bestod i att Rye tvingades dansa tango med Mohammed Emwazi, känd som Jihad John. Emwazi var den som skar halsen av den amerikanske journalisten James Foley, i ett uppmärksammat filmklipp. Foley var också en av Daniel Ryes medfångar, men avrättades först efter att Rye kommit hem till Danmark.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen